Sturm

Máte nepříjemné pocity z uzavřeného prostoru, dráždí vás pohled na každou těžkopádnou plochu dřeva nebo se jen nebojíte pojmout svoje soukromí tak trošku jako reality show? Zkuste tedy svůj domov zařídit jako „ledové království“.

Evergreenem domácností už v dobách našich praprababiček býval takzvaný skleník. Nešlo však o stavbu v zahradě zaplavenou květinami či rajčaty, ale o vzdušný nábytkový solitér, jehož tři, případně čtyři stěny vyplnily velkoplošné tabule skla. Skleněné byly někdy i poličky, na kterých trůnily božihodový porcelánový servis a broušené sklo ze svatební výbavy paní domu. Služka měla co oprašovat a děti se okolo plížily jako myšky.

Od těch dob už uplynulo pár desítek, vlastně stovek let, ale skleníky zatím z módy nevyšly. Jejich subtilní rod ještě rozšířil koupelnový a kuchyňský nábytek.
Kouzlu průhlednosti však vyšel vstříc i nový, všehoschopný materiál – plast. Mutující do nejrůznějších podob a forem, nabízející skvělé vlastnosti a možnosti se na rozdíl od zranitelného skla nezastavil před žádným typem nábytkového kusu. Z plastu, třeba i transparentního, dnes totiž můžete mít skutečně cokoliv, bez nadsázky i přepychový barokní „křišťálový“ lustr.

Plast, nebo sklo?

Jak již bylo řečeno, plast má nekonečné možnosti, a navíc se dnes velmi nosí. Současné módní trendy ukazují, že tento materiál už dávno nespadá do škatulky nekvalitních a laciných kýčů. Renomovaní designéři se dokonce předhánějí a jejich elegantní „výtvory“ stojí často víc než nábytek z masivního dřeva. Pokud se rozhodnete vybrat si něco z krásných plastových kousků, neberte určitě nic laciného. Nekvalitní plastový nábytek může mít totiž krátkou životnost.

Ovšem jepičím životem se může pochlubit i sklo, pokud s ním neumíte dostatečně ohleduplně zacházet. Temperovaná tvrzená skla, která se na tento typ nábytku používají (dnešní technologie umožňují umístit je i na ty nejzakřivenější a nejzaoblenější plochy), mají různou tloušťku – silnější desky se objevují určitě na stolech nebo televizních stolcích, které na svých zádech nesou značnou tíhu. Ale ani sebelepší úprava nezmění nic na tom, že se sklo může rozbít. Temperované sklo se však naštěstí nerozletí na tisíc kousků, ale rozsype se na malé „hvězdičky“, obdobně jako skla u auta. Velkou výhodou je i jednoduchá údržba – stačí měkký hadřík, iron, okena nebo prostředek na nádobí a dostaví se lesk jak blesk. Ovšem pak se doporučuje už raději NESAHAT

Jestli jste podlehli kouzlu všudypřítomného světla a skleněného lesku, nenechte se brzdit těžkopádnou hmotou příček a dveří. Dejte se s klidem do bourání a vysazování dveřních křídel. Zděné příčky nahraďte perspexovými stěnami nebo třeba skleněnými luxferovými dlaždicemi (existují v desítkách barevných i vzorových nuancí), které bez problémů vyženete od podlahy až ke stropu. Dveře můžete mít rovněž celoskleněné, s nejrůznějším typem úpravy povrchu – získáte tak sice pocitově průhledné dveře, ale intimitu např. na toaletě vám zajistí více než dostatečně.

Nové druhy plastů dnes často nahrazují sklo i tam, kde mělo dřív svoji doménu. Velké skleněné plochy například na dveřních skříních nebo knihovnách dnes bez problémů řeší desky z transparentního akrylátu Perspex, které mají mnohem vyšší odolnost a zároveň snižují riziko úrazu.

Nic vám tedy nebrání zařídit si otevřené bydlení plné vzduchu a světla. Žádná místnost nemusí zůstat neprůhledná. Ovšem počítejte s tím, že takový interiér vyžaduje minimalismus, a to i v nahromaděných předmětech. Jinak vás totiž zaplaví pocit neukliditelného nepořádku a chaosu.

JAK PEČOVAT O PLASTOVÝ NÁBYTEK ??? 

Na trhu je celá řada speciálních výrobků, které se dokonale hodí k údržbě tohoto poměrně nenáročného materiálu. Dokážou jej čistit, chránit a odstraňují účinky statické elektřiny. Ale docela dobře si většinou vystačíte i s vodou, mýdlem a měkkým kartáčem.